Başkanın Mesajı

TAYPA, Türk tekstil ve hazır giyim sektöründe yarım yüzyıllık bir geleneğin adıdır. Yolculuğumuza Sultanhamam’ın dar kaldırımlarında başladık, küresel dünyanın geniş caddelerinde devam ediyoruz. İlk şirketimi kurmak için vergi dairesine başvurduğumda, yaşımın tutmadığını söyleyip geri çevirdiler. İlk ihracat bağlantımızda, ürünlerimizin bir kısmını kusurlu bulup iade ettiler.

Bunlar bizi yıldırmadı, kamçıladı.

Ve oyunu kurallarına göre oynamayı öğrendik.

Her gün daha iyisini yaparak, dünyanın en iyi hazır giyim tedarikçilerinden biri olduk.

Üç basit prensibi olan, gayet basit insanlarız biz:

- Doğru işi yap, doğru yöntemle yap, doğru zamanda yap! -

- Sözünün eri ol! -

- Gülümse! -

TAYPA, küresel giyim markalarına birinci sınıf hizmet sunan duygusal bir ailedir. Duygusallığımız belki çok ucuzcu olmamızı engelliyor; fakat bizi küresel pazarın en “cost-effective” tedarikçilerinden biri haline getiriyor. Çünkü biz ürünleri korku veya hırsla değil, aşkla üretiyoruz. Dokunuyoruz onlara, sevgiyle paketliyoruz. Biz ürün değil, duygusal ilişki üretiyoruz. Mutluluk ve memnuniyet üretiyoruz!

İşimizin aslı sürekli yaratıcı olmaktır. Neşenin, hayalin ve kesintisiz öğrenmenin peşindeyiz. TAYPA’nın Sultanhamam’da küçük bir dükkân olduğu günlerden beri, ilkeli bir liderliğe inandık. Tüm yönetim kadememiz liderlerden oluşuyor, basit yöneticilerden değil!

İlk çalışma ilkemiz dürüstlüktür: adil, hakkaniyetli, hoşgörülü, güvenilir, özenli, açık, sadık ve insanlığın güzel geleneklerine adanmış olmak. İkinci ilkemiz meraklı olmaktır: İş alanımızda başarıyı etkileyen her şeyi araştırmak. Her zaman kazan/kazan yönlüyüz. Bolluk zihniyetine sahibiz: Herkes için “yenecek ekmek” olduğunu düşünür ve sorunlara sinerjik çözümler ararız.

İyi liderin, yol arkadaşlarının değer ve tutkularını yansıttığına inanıyoruz. İnsan haklarına, insanların refahına ve değerlerine gönülden saygılıyız. Liderliği ayrıcalık olarak değil, bir sorumluluk olarak görürüz. Biz hizmet ederiz. Hayatı bir misyon sayarız: Çevremizde gördüğümüz her şeye bir değer katma misyonu. Mütemadiyen. Taşı delen, damlaların sabrıdır.

İşimize aşka bağlıyız biz. Bir Amerika yolculuğumda, uçakta Halil Cibran’ı okumuş ve çok etkilenmiştim. Şöyle diyordu: “Severek çalışamıyorsan eğer, o işi bırak!” Aynen öyle! Ya aşkla çalış, ya çek arabanı git! Silivri tesislerimizde bant şeflerimizden biri, yeni yetişen elemanlardan birine şöyle demişti: “Hey, dikkat et! Bunları benim sevgilime dikiyoruz, ona göre!” İşte bu!...

TAYPA/TAYEKS Mimarisi’nin ana sütunları olan tüm paydaşlarımıza özen gösteririz: Müşterilerimiz, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, ortaklarımız, toplumumuz. Bu özen, bizim karakterimizdir.

Bir karakterimiz ve bir rüyamız var. Rüyamız, karakterimizin içeriğini yansıtır.

Her ikisini de paylaşmaya hazırız.

Bir karakteri ve bir rüyası olanlarla…

Saygılarımızla,

Mesut Toprak